Príjemným prekvapením knižných noviniek v mesiaci júl je množstvo slovenských titulov. V našom výbere predstavujeme tri slovenské a jednu českú knihu. Je potešujúce, že ani naša literárna tvorba nezaostáva. Na začiatok je to kniha od legendy Karla Gotta, zaujímavosťou je aj spojenie piatich slovenských spisovateliek v knihe Azaleov pád. Okrem nich prináša júl vlnu romantiky. Náročnejších čitateľov poteší kniha Neortodoxná, príbeh mladej ženy, ktorá sa musí vymaniť spod moci sekty, a milovníkov sci-fi zbierka poviedok Ja, robot. Pozrime sa na najnovšie knihy júl 2021.
Má cesta za štestím – Karel Gott
Karla Gotta, absolútnu legendu československej hudby netreba snáď predstavovať. Spevácku kariéru odštartoval v roku 1958 a vystupoval takmer do konca svojho života. 14.júla, na jeho nedožité 82. narodeniny vyšla jeho dlho očakávaná autobiografia „Má cesta za štestím“. Táto úžasná, takmer 700-stranová publikácia obsahuje veľké množstvo krásnych fotografií a spomienok, ktoré majú fanúšikom ukázať Karla v novom svetle.
Hovorí otvorene o svojej rodine, manželke, dcérach, kamarátoch, osobných záľubách. Hovorí aj o veciach, o ktorých doteraz verejnosť ešte nevedela, ale ak očakávate niečo pikantné, či dokonca škandalózne, tak to tu nenájdete. Zachytáva spomienky od detstva, až po jeho ťažký boj so zákernou leukémiou. Na knihe urobil ohromný kus práce samotný Karel Gott, ale aj jeho spolupracovníci a blízky ľudia, vrátane manželky Ivany.
V predhovore Karel píše, že sa jedná o jeho spomienky, aby si to niekto z jeho blízkych, alebo spolupracovníkov nevysvetlil zle: „Někteří aktéři z mé knihy mohou tvrdit, že ’to přece bylo jinak’, to však budou JEJICH vzpomínky. S tím už nic neudělám. Já si to pamatuji takto. Po svém.“ Z celej knihy je cítiť, ako si Karel ctil svojich fanúšikov a publikum.
Kniha bola aj špeciálne predstavená – na kanáli YouTube z nej urývky čítali Jiří Bartoška, Michal David, Miroslav Donutil, Vojtěch Dyk, Oldřich Kaiser, Richard Krejčo, Jiří Macháček a Karel Šíp.
Pripravte sa, že kniha je veľká a ťažká, bolo by náročné si ju čítať v posteli alebo v kresle, lepšie je si ju čítať pri stole. Ale to je vďaka množstvu informácií a fotografií, takže to vôbec nevadí. Navyše osobnosť, akou Karel Gott bol, by si ani nezaslúžila malú knižočku. Pre každého fanúšika Karla Gotta je táto kniha nádhernou spomienkou. Pri čítaní sa pristihnete, ako vám slová v hlave znejú Karlovým hlasom s jeho typickou dikciou.
Bremeno minulosti – Dominik Dán
Meno spisovateľa Dominika Dána je na Slovensku verejnosti už dobre známe. Je to však pseudonym, a nevie sa presne kto sa za ním skrýva. Isté však je, že je to bývalý kriminalista, preto jeho dielo patrí do kriminálneho žánru. Píše príbehy o vraždách, boji v podsvetí, dokonca o zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska.
Niektoré prípady, majú pokračovanie v ďalších príbehoch. Mesto, v ktorom sa dej kníh odohráva nie je presne pomenované, je to tzv „naše mesto“, podľa viacerých opisov by to však mala byť Bratislava. O jeho popularite hovorí najmä to, že Dominik Dán už predal spolu viac ako milión kníh. Scénaristicky sa podieľal aj na televíznom seriáli Kriminálka Staré mesto, a jeho román Červený kapitán bol sfilmovaný.
Román Bremeno minulosti je už 32. diel zo série Krimi Dominika Dána. Hlavným vyšetrovateľom je detektív Richard Krauz, ktorý v románoch vystupuje od roku 2012. Dej sa odvíja od nálezu tajomnej kostry, ktorá môže mať súvislosť s odloženým prípadom pátrania po stratených tínedžerov a šoféra z čias začiatkov detektíva Burgera. V tom čase však kvôli previazaniu tajomníka UV Wolfa a jeho manželky na tieto prípady, dostalo vyšetrovanie stopku.
Teraz však už pred nimi nikto nemôže zatvárať oči. V Dánových románoch sa často objavujú dve dejové linky s rôznymi príbehmi. A to aj v románe Bremeno minulosti. Tu je druhým prípadom vražda profesora matematiky, pričom vyšla najavo aj jeho sexuálna závislosť. Táto vražda odhaľuje aj niečo oveľa horšie – a to organizovanú prostitúciu ktorú viedol na škole.
Dej udržiava čitateľa stále v napätí, jednotlivé udalosti a odhalenia do seba výborne zapadajú. Ak ste tiež fanúšikom tohto obľúbeného spisovateľa, tak neváhajte, kniha vás určite nesklame.
Azaelov pád – Vladimíra Šebová, Ivica Ďuricová, Vanda Kys, Michaela Zamari, Baja Dolce
Ďalšia novinka z júla prináša veľmi netradičný spôsob stvorenia románu. Azaelov pád totiž napísalo spolu päť autoriek, ktoré si predávali spisovateľskú štafetu prostredníctvom Wattpade. To však nie je jediná unikátnosť tohto románu. Spisovateľky nemali vopred naplánovaný dej, ale písali ho na základe podnetov od fanúšikov. Napriek tomu, že je príbeh písaný viacerými autorkami, dej je súvislý a celistvý, jemné rozdiely v štýle rozprávania sú úplne nebadateľné, ak ich nehľadáte.
Azaelovpád je napínavý akčný román, kde však nájdete aj lásku a vzrušenie a jemný humor. K nečakanému spojeniu dôjde medzi patologičkou Rosalie a tajomným architektom Sebastianom, ktorí musia spoločne bojovať proti sprisahaniu. A to aj napriek tomu, že by mali byť nepriateľmi, pretože stoja na opačných brehoch rieky. Ľudstvo sa rúti do apokalypsy, a Rosalie a Sebastian musia spojiť sily aby zachránili nielen svoje rodiny, ale všetkých.
Strieda sa tu rozprávanie z Rosaliinho pohľadu a Sebastianovho pohľadu. Niekedy aj pohľad iných postáv, čo už ale môže byť zbytočné. A kto má rád veľké odhalenia a zvraty, rozhodne nebude sklamaný.
Tiene medzi nami – Tricia Levenseller
Román Tiene medzi nami patrí do žánru youngadult. Ponúka napätie, lásku, aj mysterióznosť. Lady Alessandra Stathos je druhou dcérou krachujúceho vikomta. Aby si zaistila moc, vymyslí rafinovaný plán. Jej cieľom je získať Tieňového kráľa a vydať sa za neho. Ale to nestačí. Plánuje ho po svadbe zabiť, aby získala celé kráľovstvo a všetku moc len pre seba!
Alessandre nie je cudzia vražda – v úvode knihy priznáva, že zabila svoju prvú lásku potom, čo ju odmietol – a neľutuje, čo urobila. Má premyslené všetky detaily o tom, ako môže získať kráľovu pozornosť, prinútiť ho, aby sa do nej zamiloval a uskutočniť jej plán. Tieňový kráľ je tajomný. Podľa niektorých ľudí dokáže rozkazovať tieňom, iní vravia, že tiene mu šepkajú myšlienky jeho nepriateľov.
Alessandra však nie je jediná s úmyslom kráľa zabiť. Chcú to aj jeho nepriatelia, a tak proti nim musí bojovať, aby kráľa udržala nažive kým sa vezmú a pomáha mu ochrániť sa pred atentátmi. Najskôr predstiera priateľstvo, ale to iba preto aby odhalila jeho tajomstvá a votrela sa mu do priazne. Neočakáva však, že si užije kráľovskú spoločnosť, alebo že by sa ona sama mohla zamilovať.
Alessandra nie je prvoplánovo sympatická postava, je prefíkaná a podvodná a rada sa hrá s ostatnými. Napriek tomu si ju čitatelia obľúbia. Koniec sa spája príliš rýchlo a predvídateľne, ale je to uspokojivý a pútavý príbeh. Kniha je plná drzosti, humoru, divokých postáv, romantiky a tajomstva, ktoré vás nútia obracať stranu za stranou.
Ja, robot – Isaac Asimov
Ja, robot od Isaaca Asimova patrí k sci-fi klasike, ktorú musí poznať každý fanúšik tohto žánru. Ja, robot je zbierka 9 poviedok, ktorá prvýkrát vyšla v roku 1950, každá poviedka sa odohráva v budúcnosti v rôznej dobe. V knihe Ja, robot Asimov predkladá možnosti, ako vytvárať umelé bytosti, ktoré fyzicky neohrozujú ľudstvo ani ich morálne kompromitujú. Asimovova odpoveď je, že dobré zákony môžu ovládať naše robotické výtvory tak, aby nám neubližovali. Okrem pútavých a zaujímavých príbehov predkladá filozofické otázky o zmysle života, osobnosti a morálky.
Asimovov svet uvádza do pohybu vynález pozitronového mozgu, ktorý je opísaný ako „špongiový glóbus plantinumiridia“ zmenšený na veľkosť ľudského mozgu. Toto zariadenie umožňuje prechod od stroja k robotovi, od robota k androidovi a androida k umelej bytosti tak ľudskej, že je od ľudí takmer nerozpoznateľná.
Ľudia, ktorí si uvedomujú, že je riskantné vyrábať bytosti, ktoré sú silnejšie a múdrejšie ako ich tvorcovia, vytvorili pre každý pozitronový mozog pomocou tri zákony robotiky:
Prvý zákon – robot nesmie zraniť človeka alebo svojou nečinnosťou dovoliť, aby mu iný človek ublížil.
Druhý zákon – robot sa musí riadiť príkazmi, ktoré mu dali ľudské bytosti, okrem prípadov, keď by tieto príkazy boli v rozpore s prvým zákonom.
Tretí zákon – robot musí chrániť svoju vlastnú existenciu, pokiaľ takáto ochrana nie je v rozpore s prvým alebo druhým zákonom.
Tieto zákony sú testované v každej z deviatich poviedok. Okrem témy robotov ich spája aj hlavná postava, doktorka Susan Calvinová, ktorá rozpráva o svojej 50 – ročnej kariére robopsychologyčky, zamestnanej spoločnosťou U.S. Robot and Mechanical Men, Inc (Americké roboty). To, čo posúva dej dopredu, je pokrok dosiahnutý v robotickej technológii: od pohyblivého ale nehovoriaceho Robbieho, až po všemocného TheMachines.
„Robbie“ 1998: Zem. Robot Robbie sa hrá na schovávačku vonku so svojou zverenkou, deväťročnou Gloriou. Robbie ju nechá vyhrať. Keďže nehovorí, komunikuje s ňou pomocou gest. Gloria je náročné, ale očarujúce dievča, ktoré svojho robota miluje. Jej matka Grace však robotovi nedôveruje, a preto rozhodne, že Robbie musí ísť preč, čo Glorii zlomí srdce. Aby dievčatko rodičia rozptýlili, zoberú ju na výlet do New Yorku. Tam absolvujú prehliadku továrne na americké roboty.
Gloria si všimne, že je tam aj Robbie, ktorý tam vyrába ďalších robotov. Beží k nemu, avšak priamo do dráhy idúceho traktora. Kým ktokoľvek iný stihne zareagovať, Robbie ju zachráni. Jej matka preto robotovi s nevôľou dovoľuje vrátiť sa do rodiny. V tomto mieste sa pokračuje v rámcovom príbehu, Susan Calvinová hovorí s reportérom. Susan hovorí, že roboty boli na Zemi zakázané v rokoch 2003 až 2007, preto sa spoločnosť rozhodla v tomto období zamerať sa na stroje určené pre ťažbu surovín na iných planétach. Tiež si spomína na svojich dvoch spolupracovníkov, ktorí experimentovali s modelmi robotov v tínedžerskom veku.
„Klamár!“ 2021: Zem. Spoločnosť Americké roboty omylom vytvoria robota RB-34 s menom Herbie, ktorý dokáže čítať myšlienky. Susan Calvinová, Alfred Lanning, Milton Ashe a Peter Bogert majú za úlohu zistiť, ako čítanie myšlienok zmenilo robota a aká škoda bola spôsobená jeho bežným vlastnostiam.
Herbie zistil, že Susan je zamilovaná do Milton, ale bojí sa mu svoje city vyjadriť. Herbie ju ubezpečuje, že Milton ju miluje a že žena, ktorú priviedol na návštevu, bola len jeho sesternica. Keď sa Bogert poradí s Herbiem, robot mu oznámi, že riaditeľ Lanning odišiel do dôchodku a povýšili Bogerta. Keď Lanning spochybňuje niektoré z Bogertových výpočtov, Bogert neveriacemu Lanningovi oznámi, že už nie je šéfom.
Neskôr, počas rozhovoru s Miltonom, Susan zistí, že dievča nie je jeho sesternicou, ale snúbenicou. Susan si uvedomuje, že Herbie im klamal, pretože sa riadil prvým zákonom robotiky – neubližovať človeku. Robot tým, že každému povedal, čo chce počuť, sa snažil ľuďom neublížiť.
„Dôkaz“ 2032: Zem. V rámcovom príbehu Susan Calvinová diskutuje o tom, ako sa politická štruktúra Zeme zmenila z jednotlivých národov na veľké regióny. Spomína si na muža Stephena Byerlyho, ktorý kandidoval na starostu jedného z regiónov. Jeho oponent Francis Quinn sa snaží dokázať, že Byerly je v skutočnosti robot. Pri protestoch pred Byerlyho domom ho jeden muž vyzve, aby ho udrel. Byerly to urobí, čo sa považuje za dôkaz, že robot nie je. Podľa prvého zákona robotiky predsa robot nemôže ublížiť človeku. Susan má však stále podozrenie, že to tak nie je.
Neortodoxná – Deborah Feldman
Kniha Neortodoxná je spomienkou na útek mladej židovskej ženy z náboženskej sekty. Kniha vyšla v USA v roku 2012, a teraz je dostupná aj v slovenskom jazyku.
Ako členka striktne náboženskej satmarskej sekty chasidského judaizmu vyrastala Deborah Feldmanová podľa kódexu neúprosne presadzovaných zvykov, ktoré upravovali všetko od toho, čo mohla nosiť a s kým mohla hovoriť, po to, čo jej bolo dovolené čítať. Vyrastala v presvedčení, že Hitlerovo vyhladenie Židov bolo Božím trestom za európsku židovskú asimiláciu. Aby chránila židovský národ, bola učená, že Židia musia žiť oddelene od spoločnosti a dodržiavať staré pravidlá a tradície.
Napriek svojej represívnej výchove sa z Deborah stala nezávislá mladá žena, ktorá tajne čítala príbehy o silných ženách od Jane Austenovej a Louisy May Alcottovej. Píše o svojich tajných cestách do verejnej knižnice, skrýva knihy pod matracom a dúfa, že sa to starý otec nedozvie. Už ako tínedžerka bola vrhnutá do sexuálne a emocionálne dysfunkčného manželstva s mužom, ktorého sotva poznala. Napätie medzi jej vlastnými túžbami a jej zodpovednosťou ako dobrého satmárskeho dievčaťa rástlo stále viac, kým v devätnástich porodila a uvedomila si, že bez ohľadu na prekážky si musí vybudovať cestu k šťastiu a slobode pre seba a svojho syna.
Táto vytrvalosť charakterizovala veľa z mimoriadneho života samotnej spisovateľky. Naučí sa šoférovať, narastie jej kedysi oholené vlasy a navštevuje Sarah Lawrence College. Potom, čo pri autonehode takmer príde o život, si Deborah uvedomí, čo je pre ňu najdôležitejšie. Opúšťa manžela, berie svojho syna a začína nový život bez parochní, ťažkého oblečenia a náboženských obmedzení.
Kniha Neortodoxná poskytuje však okno do sveta, o ktorom mnohí z nás ani nevedia alebo si ho ani nedokážu predstaviť. Jej príbeh, spočiatku pomalý, nás pozýva do domovov a zmýšľaní satmárskych ľudí, niekedy vrelých a príjemných, a iných zasa osamotených, šokujúcich a znepokojujúcich.
Za láskou do Paríža – Victoria Brownlee
Victoria Brownlee je austrálska spisovateľka a gastronomická redaktorka, ktorá momentálne žije v Paríži. O jedle začala písať pred viac ako ôsmimi rokmi, najskôr ako bloggerka a potom ako gastronomická redaktorka v časopise Time Out Shanghai. Pokračuje v písaní nezávislých článkov o trendoch v oblasti gastronómie v celej Európe. Za láskou do Paríža – originálny názov je Fromage a Trois – je jej prvý román.
Román čerpá zo skúseností Brownleeovej ako redaktorky v oblasti jedál a nápojov, sleduje jej cestu po kultúrnych, kulinárskych a romantických zákutiach Paríža. Hlavnou postavou je Ella, rovnako ako spisovateľka, tiež Austrálčanka. Rozhodne sa stráviť rok v zahraničí a je uchvátená krásou Paríža. Nájde si brigádu na umývanie riadu v miestnej kaviarni Fla tWhite.
Spozná Serge Maraisa, a v jeho obchode si vychutnáva pôžitky z francúzskeho syra. Uzavrú stávku, že Ella nemôže za rok vyskúšať všetky druhy francúzskych syrov. Po zverejnení fotografií zo svojich ochutnávok syrov na Instagrame získava Ella množstvo nových sledovateľov. Medzitým si začne vášnivý románik s Gastonom, nádherným Francúzom, ktorého stretne v Flat White. Nájde si lepšiu prácu, ktorá už tentokrát súvisí s gastronómiou, a presťahuje sa do krásneho bytu s Gastonovou sesternicou Clotilde. Ella si nie je úplne istá, či ju Gaston miluje, a tiež si čoraz viac všíma Serga. Tak vytvorí vzrušujúci milostný trojuholník.
Brownlee remeselne kombinuje krásu a kúzlo Paríža s pôvabom romantiky a vytvára román plný zmyslového potešenia. Ak vás aj predtým ma Paríž nijako zvlášť nezaujímal, vďaka krásnym opisom mesta budete túžiť tam vycestovať.
Nájdem odvahu – Lenka Vacvalová
„Keď už človeka nebude prenasledovať strach, že sa zrúti, pôjde skutočne tam, kam má namierené. A tak každý deň hľadám odvahu…“
Lenka Vacvalová sa do povedomia ľudí dostala najskôr ako moderátorka a herečka. Už od 15 rokov moderovala v obľúbenom regionálnom rádiu Dúha. Odvtedy moderovala vo viacerých rádiách, dokonca uvádzala aj finálový večer svetovej súťaže Miss Deaf World and Europe. Úspešná je aj ako herečka, diváci ju mohli vidieť v roadmovie Move On, Ordinácii v ružovej záhrade, Sanitke. Nie je to však všetko – Lenka je aj výnimočná bežkyňa .Je to Slovenka, ktorá žije v Prahe.
Kniha Nájdem odvahu mapuje svoj beh – ultramaratón, po ceste hrdinov SNP, dlhej až 770 km. Výkon, ktorý podala za 16 dní bol mimoriadne náročný, ale rozhodne stál za to. Počasie nebolo vždy dokonalé, Lenka musela prekonávať dážď, sneh, blato. Je to príbeh nielen o prekonávaní vzdialenosti, ale aj o prekonávaní samej seba. Prekonávať musí nielen únavu, ale aj bolesť. Rozpráva tiež príbehy hrdinov, mužov aj žien, ktorí padli a pomáhali počas SNP. Pri behu je niekedy sama, niekedy sa k nej pridávajú ďalší bežci.
Kniha je doplnená množstvom krásnych fotografií. Lenka ako človek, ktorý je aktívny aj na sociálnych sieťach, pridávala príspevky priamo z cesty, tak ju mohli jej fanúšikovia sledovať a podporovať v reálnom čase.
Pre Lenku Vacvalovú sú ultramaratóny veľkým koníčkom. Je tiež veľmi úspešná, medzi jej najväčšie úspechy patrí prvé miesto na Pražskej stovke v roku 2017 a druhé miesto v roku 2018. V roku 2020 zase vyhrala na závode Nízkotatranská stíhačka. Ďalšími mimoriadnymi výkonmi bolo viacero etapových prebehov, napríklad 500km z Košíc do Bratislavy, 470km za polárnym kruhom vo Švédsku, 500-kilometrová Severná stezka z Děčína na Praděd, a úžasných 880km cez Pyreneje po trati GR11. Tieto jej cesty majú aj ďalší ľudsý rozmer – podarilo sa jej od podporovateľov vyzbierať až 60 000 € pre onkologicky choré deti.
Sexi kosť – Alice Clayton
Román Sexi kosť je druhý diel série Cocktail, pokračovanie knihy Nabijak. Táto kniha začína akýmsi prológom, kde autorka predstaví Simona a Caroline a poskytne malé útržky z ich života, odkedy sa stali „my“. Cestovali po celom svete a veľmi si užívali. Oba stále majú svoje samostatné byty a sú pevne integrovaní do života toho druhého. Simonova práca fotografa na voľnej nohe ho zavedie do celého sveta, čo ale Caroline vyhovuje, veď ho predsa poznala a vedela do čoho ide.
Caroline a Simon sú stále zamilovaným párom, Simon stále cestuje do zahraničia, Caroline je zaneprázdnená vlastnou prácou. Keď sú spolu, je to úžasné, ale tiež si užíva čas, kedy je sama, a môže sa len tak váľať v posteli. Keď Carolinina šéfka Jillian odíde na predĺženú svadobnú cestu, požiada Caroline, a teda aj Simona, aby zatiaľ bývali v jej dome. Caroline v neprítomnosti Jillian veľa pracuje, jej dni sú uponáhľané a úplne naplnené. Potom ale Simon začne odmietať zahraničné cesty a trávi veľa času doma.
Caroline už to začína trochu otravovať, pretože Simon s ňou chce tráviť veľa času, ale ona je zaneprázdnená. Začína rozmýšľať, či sa jej ich spolužitie naozaj páči. Simon je perfektný chlap, ale nie príliš dokonalý. Je ohľaduplný a milý. Chce len urobiť Caroline šťastnú. V tomto vidíme jeho zraniteľnú stránku, ako pokračuje v boji so stratou svojich rodičov. V tých chvíľach vidíte, ako sa títo dvaja milujú.
Scény s kamarátmi Caroline a Simona si čitateľ užije. V Sexi kosti sú Mimi a Ryan ďalším „my“, ktorá pobaví. Vo vzťahu Sophie a Neilasú určité problémy, ale skutočnosti ich malý konflikt pôsobí neuveriteľne zábavný. Verva, s akou sa ich priatelia snažia pomôcť týmto dvom dostať sa cez ich problémy, je dôkazom toho, ako sú si všetci blízki. Túto knihu by sme odporučili, ak ste fanúšikom romantickej komédie.
Vivian – Francesca Diotallevi
Kniha Vivian je novinka z Talianska. Spisovateľka Francesca Diotallevi je mladá, ale má za sebou už sériu úspešných kníh. Francesca Diotallevi v knihe Vivian rozpráva beletrizovaný príbeh o jednej z najväčších fotografiek dvadsiateho storočia Vivian Maierovej. Vivian nie je biografiou v pravom zmysle, ale na základe málo dostupných informácií a predovšetkým na základe toho, čo jej fotografie hovoria o jej autorke, rozpráva absolútne vierohodný príbeh úplne jedinečného života. Autorke sa podarilo, aby bola táto postava komplexná a fascinujúca, vzbudzuje emócie.
VivianMaierová (1926 – 2009) bola americká pouličná fotografka, ktorej obrovské, dovtedy nepoznané dielo spoznala verejnosť, až keď bolo zakúpené na aukcii v Chicagu v roku 2007. Narodená v New Yorku strávila Maierová časť svojej mladosti vo Francúzsku a potom väčšinu života pracovala v Chicagu ako opatrovateľka. So svojim všade prítomným Rolleiflexom urobila desaťtisíce fotografií. Zaujímavosťou je, že z obrovského množstva záberov takmer žiadny nevyvinula ani nevytlačila, uspokojilo ju zachytenie reality tým, že sa na ňu pozrela v hľadáčiku a zmrazila ju v krátkom okamihu záberu. Všetky filmy si nevyvolané schovávala a našli sa až po jej smrti. Dnes sa však Vivian Maierová považuje za jedno z najrelevantnejších mien fotografie dvadsiateho storočia.
Vivian sa necítila milovaná matkou, nechcela sa ani matkou stať, a preto si vybrala prácu, ktorá jej umožnila starať sa o deti iných, v rodinách, ktoré neboli jej vlastné, v domoch, ktoré neboli jej, vždy špehovala život ostatných, namiesto toho, aby ho sama žila. Fotografia pre Vivian nie je ničím iným ako náhradou života ukradnutého iným, takmer vždy cudzím ľuďom, aby zahnala samotu. Život nachádza v tvárach neznámych ľudí na staniciach, v ruchu ulíc mesta, vo výkladoch, kde sa odráža jej tvár. Kniha nie je nič iné ako Vivianin odraz.