Mesiac máj priniesol opäť zaujímavé knižné novinky, tento krát majú v našom výbere zastúpenie naozaj rôzne žánre. Prinášame diela legiend ako Agatha Christie a George Orwell v slovenskom vydaní. Zaujať môžu aj zápisky z vojnovej zóny a historická dráma. Na svoje si prídu aj mladí ľudia obľubujúci žáner youngadult. Najnovšie knihy máj 2021, poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Vinný od narodenia – Trevor Noah
Kniha Vinný od narodenia popisuje spomienky na život Trevora Noaha. Trevor si spomína na svoje ťažké detstvo v juhoafrickom apartheide. Názov knihy je inšpirovaný nezákonnosťou medzirasových vzťahov, keď sa jeho rodičia, ktorí boli každý inej rasy, do seba zamilovali, to znamená, že Trevorove narodenie bolo doslova zločinom. Toto rozprávanie je napriek všetkým problémom a utláčaniu, úprimné a vtipné. Príbehy o Trevorovom živote sú popretkávané poznatkami o kultúre, systémoch a histórii juhoafrickej republiky.
Trevorova matka Patricia bola silná žena, ktorú rasistické zákony veľmi nezaujímali. Jeho otec Robert, švajčiarsky prisťahovalec, pristane na dieťa v čase, keď boli sexuálne vzťahy medzi čiernymi a bielymi Juhoafričanmi nezákonné. Segregáciu nikdy nepodporoval a bol bojovníkom proti apartheidu. Aj napriek tomu, že bol neskôr apartheid odstránený, musí Trevor naďalej čeliť systémovému rasizmu, ktorý z ľudí len tak nevyprchal.
Príbehy sú dramatické a hlboko pôsobivé, zároveň aj veselé. Či už sa v ťažkých chvíľach živíte húsenicami, ste vyhodení z idúceho auta počas pokusu o únos alebo sa len pokúšate prežiť ťažkosti súvisiace s randením na strednej škole, Trevor osvetľuje svoj zvedavý svet prenikavým vtipom. Jeho príbehy sa spájajú a vytvárajú pohyblivý a sarkasticky zábavný portrét chlapca, ktorý si v nebezpečnom čase razí cestu poškodeným svetom, vyzbrojený len bystrým zmyslom pre humor a nekonvenčnou bezpodmienečnou láskou matky.
Večer a ráno – Ken Follett
Populárna séria Kingsbridge sa začala písať v roku 1989, keď autor Ken Follett vydal knihu Piliere Zeme, knihu o stavbe kostola z 12. storočia. Román sa stal hitom, a preto nasledovali ďalšie dve knihy: Svet bez konca v roku 2007 a Stĺp ohňa v roku 2017. Večer a ráno zavedie čitateľov opäť do obľúbeného stredovekého mesta, avšak jedná sa o prequel – teda dej sa odohráva ešte pred spomínanými príbehmi.
Počas vikingského nájazdu v roku 997 n. l. je zabitá Edgarovajediná pravá láska Sungifa a on sľúbi, že nikdy nebude milovať inú. Ale má iba 18 rokov, je talentovaným staviteľom. Najskôr sa spolu s bratmi stará o farmu, a zároveň postaví most, ktorý do dediny prináša bohatstvo. Biskup Wynstan ho však spáli, a tak sa Edgar rozhodne odísť do mesta a farmu prenechať bratom. Lady Ragna je krásna francúzska šľachtičná, ktorá prichádza do mesta Shiring, aby sa tu vydala za miestneho šľachtica Wilwulfa a založili si spolu rodinu.
V románe vystupuje množstvo postáv, napríklad zlomyseľný prievozník Dreng, ktorý neváha vrhnúť novonarodené dieťa svojho otroka do rieky. Biskup Wynstan túži stať sa arcibiskupom a zničí každého, kto by mu stál v ceste. Aldred je láskavý mních, ktorý v sebe ukrýva neopätovanú lásku k Edgarovi, napriek tomu sa z nich stanú nezlomní a blízki priatelia. Obaja spoločne odhalili falšovanie, ktoré viedol Wynstan a jeho bratanec Degbert, zdegenerovaný minister zodpovedný za schátraný kostol v Dreng’sFerry.
Edgar sa občas stretne s Ragnou, ktorej manželstvo sa rozpadlo kvôli Wilwulfovým častým neverám. Kvôli svojim trom deťom sa s ním ale nechce rozviesť. Wilwulf však odchádza bojovať s Walesmi a utrpí ťažké zranenie hlavy. Aldred prinúti Wilwulfa podpísať závet, podľa ktorého by sa stala Ragna správkyňou majetku, až kým ich najstarší syn nedosiahne dospelosť. To však prekazí Wynstan, Wilwulfa zavraždí a nechá Ragnu aj s deťmi uväzniť.
Rovnako ako Follettove ďalšie historické romány, aj Večer a ráno je dlhý a plný mnohých detailov a vedľajších zápletiek. Ale príbeh, ktorý Follett tká, vás chytí od začiatku a drží vás v zovretí až do konca „rozprávky“. Celkovo je to vynikajúce a pútavé čítanie.
Štvrtkový klub detektívov – Richard Osman
Štvrtkový klub detektívov je príbeh o skupine štyroch starších ľuďoch žijúcich v domove dôchodcov Cooper’s Chase, každý štvrtok sa stretávajú a diskutujú o spisoch o odložených prípadoch, ktoré sa nepodarilo polícii objasniť.
Každý z nich do skupiny prináša svoje vlastné schopnosti a osobnosť. Joyce Meadowcroft je poslednou pozvanou členkou skupiny a zdá sa, že prevzala neoficiálnu úlohu pisára, keď vo svojom denníku píše o udalostiach a aktivitách klubu, je to vlastne časopis, ktorý zdieľa s čitateľom.
Potom je tu Elizabeth, ktorej minulosť je trochu nejasná. Má kontakty na vládne podsvetie, ktoré sa jej pri vyšetrovaní budú hodiť. „Červený“ Ron Ritchie, v mladosti aktivista, ktorý sa nebojí nahlas povedať presne čo si myslí, dodáva skupine energiu; a Ibrahim Arif, terapeut na dôchodku, nastaví svoju myseľ na spoznávanie ľudí v záznamoch o sporných prípadoch.
Priebeh ich štvrtkových stretnutí zvyčajne býva pomerne pokojný, až kým nie je zavraždený Tony Curran. Tony tiež patrí do domova dôchodcov. Býval partnerom Iana Venthama v developerskej spoločnosti. Ten ho však prepustil, čo vyvoláva otázky Ianovej viny za Tonyho smrť. Do vyšetrovania sa chce zapojiť aj policajtka Donna DeFreitas, ktorá si s členmi klubu vytvorila priateľské vzťahy.
Chris Hudson, detektív, ktorý vedie vyšetrovanie, má pocit, že má dostatok členov tímu, a Donna postačí iba tak na varenie kávy. Elizabeth so svojimi kontaktmi to zmení a Donna sa stane plnohodnotnou členkou tímu. Štvrtkový klub detektívov má teraz pred sebou skutočnú vraždu, ktorú treba vyšetriť, a vďaka svojim individuálnym schopnostiam sú o krok pred Donnou a Chrisom. Napriek tomu sa však o svoje získané informácie delia.
Medzitým Ian prichádza s plánom na rekonštrukciu starého kláštorného cintorína, čo sa však nepáči obyvateľom, pretože by to znamenalo vykopanie a premiestnenie tiel mníšok pochovaných na cintoríne. Pri tvrdej potýčke padne Ian mŕtvy, a teraz musí Štvrtkový klub detektívov vyriešiť dve vraždy a počet možných podozrivých osôb rastie aj medzi nimi. Aby toho nebolo málo, na cintoríne sa nachádza kostra, ktorá tam nepatrí. Telá sa hromadia a klub musí nielen vyriešiť vraždy, ale aj odhaliť množstvo tajomstiev, s ktorými sa pretínajú a často aj ich vlastných.
Štvrtkový vraždový klub je rýchle a miestami veselé čítanie. Táto kniha je určená pre chladnú, daždivú noc so šálkou čaju a niekoľkými koláčikmi. Osman odbúrava ustálené predstavy o starobe. Jeho dôchodcovia prudko nezávislí, vtipní, ambiciózni a vynaliezaví.
Tieňohra – Tim Marshall
Tim Marshall je popredným spravodajcom pre zahraničné veci s viac ako 30-ročnými skúsenosťami. Bol diplomatickým redaktorom v spoločnosti Sky News a predtým pracoval pre rozhlasové stanice BBC a LBC / IRN. Hlásil zo 40 krajín a zaoberal sa konfliktmi v Chorvátsku, Bosne, Macedónsku, Kosove, Afganistane, Iraku, Libanone, Sýrii a Izraeli. Je autorom piatich kníh vrátane bestselleru Prisonersof Geography, Worth Dying For; a Divided: Whywe are Living in AgeofWalls.
Zápisky vojnového korešpondenta sú ako sprievodca po temných a krvavých miestach. Rozpad Juhoslávie v 90. rokoch minulého storočia ukázalo, že po takmer 50 rokoch mieru sa vojna môže do Európy vrátiť. Ku krvavému záveru dospela v Kosove v roku 1999. Tim Marshall, vtedajší diplomatický redaktor Sky News, bol práve na mieste, kde sledoval kosovskú vojnu. Tieňohra je jeho poučný príbeh o tom, ako sa udalosti vyvíjali, vzrušujúca novinárska monografia čerpajúca z osobných skúseností, výpovedí očitých svedkov a rozhovorov s predstaviteľmi rozviedky z piatich krajín.
Dvadsať rokov od konca vojny, s nárastom ruskej moci, oslabením NATO a zastavením expanzie EÚ, je tento príbeh aktuálnejší ako kedykoľvek predtým, pretože stále existujú otázky o možnosti konfliktu na európskej pôde. Autorov veľkorysý prístup a záblesky tepla a priateľstva osvetľujú túto, často bezútešnú správu o krviprelievaní a mocenskej politike počas vojny v Kosove a demokratickej revolúcie v Srbsku.
Samozrejme nejde o knihu so šťastným koncom. Srbsko aj Kosovo v súčasnosti sedia mimo Európskej únie, ich ekonomický a demokratický rozvoj bol spomalený a mnoho ich mladých ľudí opustilo svoje krajiny v nádeji na lepší život inde.
Marshall príležitostne prejavuje úctu britskej armáde, ktorú môže skutočne prejaviť iba niekto, koho krajina nebola nikdy okupovaná. Ale inak má impozantne jasný prehľad o zverstvách a krvavých omyloch všetkých strán v týchto vojnách vrátane NATO.
Kroniky prachu – Lin Rina
Historický román (Young adult)
552 strán
Rok vydania: 2021
Vydavateľstvo: CooBoo
Hodnotenie 89%
Kniha Kroniky prachu je úplnou novinkou zo žánru youngadult z Nemecka. Atmosférický príbeh sa odohráva v univerzitnej knižnici v Londýne 19. Storočia. Román Kroniky prachu vykresľuje živý obraz miest, ktorými vás knihy a príbehy môžu preniesť v reálnom živote. Kniha je klenotom pre každého, kto niekedy sníval o tom, že bude mať vlastnú zaprášenú starú knižnicu.
Animantina matka má len jeden cieľ – dobre vydať svoju dcéru. Animant si však svoju budúcnosť nepredstavuje tak, že by bola iba manželka, láska ku knihám a príbehom ju naučila snívať vo veľkom. Animantin svetský život naberá na obrátkach, keď dostane neobvyklú ponuku cestovať do Londýna a pracovať v nádhernej starej knižnici. Ani sa tam stretne s bláznivým knihovníkom Thomasom Reedom. Je to zvláštny ale zaujímavý muž, ktorý v Ani prebúdza city, ktoré doteraz poznala len z kníh. Čoskoro sa však ukáže, že podobne ako románové hrdinky, aj ona bude musieť prekonať prekážky.
Prašné, ale romantické prostredie prináša príbehu život úchvatným spôsobom. Kniha bola v Nemecku okamžitým úspechom a za prvý mesiac po vydaní sa predalo 10 000 kópií.
Hlavní hrdinovia boli veľmi svojskí a neboli typickým klišé, rovnako ako dejové zvraty, ktoré väčšinou neboli vôbec predvídateľné. Páčil sa mi vývoj hlavných postáv a považoval som za skvelé, že vedľajšie postavy boli dobre vyvinuté a nevynechané. Celkovo je táto kniha príjemnou knihou, ktorá vás prenesie do inej doby a do iného sveta s mnohými zaujímavými postavami a dôležitými témami, ktoré sa tam riešili, ako napríklad judaizmus a vtedajšie práva žien.
Na dne v Paríži a Londýne – George Orwell
George Orwell bol britský novinár a spisovateľ, ktorý napísal dva z najznámejších románov 20. Storočia: Zvieracia farma a 1984.
Orwell sa narodil ako EricArthurBlair 25. júna 1903 vo východnej Indii, ako syn britského koloniálneho štátneho úradníka. Študoval v Anglicku a potom, čo opustil Eton, sa pripojil k indickej cisárskej polícii v Barme, vtedy britskej kolónii. V roku 1927 rezignoval a rozhodol sa stať sa spisovateľom. V roku 1928 sa presťahoval do Paríža, kde ho nedostatok úspechu ako spisovateľa prinútil vykonávať niekoľko podradných zamestnaní. Svoje skúsenosti opísal vo svojej prvej knihe „Down and Out in Paris and London“ – teda Na dne v Paríži a Londýne, vydanej v roku 1933. Krátko pred jej vydaním prijal meno George Orwell.
Na dne v Paríži a Londýne je popisom mesiacov, ktoré strávil s chudobnými a hladnými ľuďmi, ktorí žili na okraji v dvoch veľkých hlavných mestách. Pozostáva z 38 krátkych kapitol. Prvých dvadsaťštyri sa odohráva v Paríži, zvyšok v Londýne.
Orwellov opis života v najnižších vrstvách spoločnosti je plný vtipu, farby a drsnej reality. Od prvej stránky vás okamžite zavedie na parížske predmestie, aby ste sa dozvedeli o každodennom šume na ulici RueduCoqd’Or, „rokline vysokých malomocných domov, ktoré sa k sebe púšťajú v divných postojoch“. Na takýchto miestach stretáva množstvo rôznych ľudí.
Orwell píše svoje kapitoly ako dni denníka. Niektoré dni sú pokojné, väčšina dní je ponorená v ponurej, zúfalej atmosfére hladu, beznádeje a chudoby. Orwell sa ako plongeur (umývač riadu) ocitá najnižšie z najnižších v krutej hierarchii, ktorá v hotelierstve existuje.
Chudoba je relatívny problém, a táto kniha je relevantná aj pre dnešnú dobu. V tejto high-tech dobe sú žobráci stále na uliciach a bezdomovci stále chladne spia na lavičke. Chudoba je tu stále s nami a pokiaľ bude táto situácia pokračovať, bude čítanie Na dne v Paríži a Londýne relevantné.
Auris – Vincent Kliesch a Sebastian Fitzek
Milovníci kriminálnych sérií sa určite potešia. Auris je prvý diel z novej série so zaujímavou vražednou zápletkou a originálnym vyšetrovateľom.
Najmenšia odchýlka vo zvuku hlasu stačí na to, aby slávny forenzný fonetik Matthias Hegel (prezývaný Auris) odlíšil pravdu od lží. S jeho pomocou už bolo odsúdených mnoho zločincov. Teraz sa však ocitá na opačnej strane zákona, pretože sa priznal, že v prudkej hádke zabil bezdomovca. Je to však pravda? Detektívka Jula Ansorge, ktorá sa špecializuje na rehabilitáciu nevinných odsúdených, túži zistiť pravdu. Ale keď sa ponorí príliš hlboko do Hegelovho prípadu, vystaví sa veľkému nebezpečenstvu…
Jula má ťažkú minulosť, pretože prišla o brata a zároveň sa stala obeťou strašného zločinu. Vďaka svojim skúsenostiam sa ťažko otvorila iným ľuďom. Začala sa tiež zaoberať justičnými omylmi a nevinnými zadržanými. V priebehu svojho výskumu konečne narazí na Matthiasa Hegela, ktorého prípad sa jej zdá veľmi zvláštny. Matthias je vo väzbe za vraždu bezdomovca. Skutočnosť, že sa k zločinu sám dobrovoľne priznal, nebráni Jule v tom, aby chcela zistiť pozadie tohto záhadného zločinu. A to proti všetkým dobre mieneným varovaniam a napriek hmatateľným hrozbám.
Rýchly, veľmi napínavý príbeh upúta natoľko, že knihu prečítate jedným dychom za niekoľko hodín. Vincent Kliesch píše živo, vzrušujúco, autenticky a atmosféricky. Veľa dialógov a dobre prepracované, rozmanité postavy tiež prispievajú k skutočnému pôžitku z čítania, rovnako ako nedostatok zbytočných podrobností. Veci sa tu dejú skutočne rýchlo za sebou, celý príbeh je taký rýchly, že často sa nestíhate nadýchnuť. Potom sú tu mnohé prekvapenia a úplne nečakané zvraty, ktoré v konečnom dôsledku urobia všetko tak komplexným celkom, že sa musíte vrátiť k niektorým scénam, aby ste pochopili celý rozsah.
Tento thriller môžem len vrelo odporučiť všetkým fanúšikom napätia. Čitatelia, ktorí uprednostňujú menej krvavé psychologické trilery, si tu určite prídu na svoje.
Slová v hlbinách – Cath Crowley
Ďalší skvelý román žánru youngadult, Slová v hlbinách, sa odohráva na predmestí austrálskeho Melbourne a sleduje dvoch bývalých najlepších priateľov Henryho a Rachel. Henry a Rachel spolu v detstve vyrastali a boli najlepšími priateľmi, kým sa Rachel nepresťahovala so svojim bratom Calom a ich matkou na pobrežie. Po troch rokoch sa Rachel po búrlivom roku presťahuje späť do Gracetownu. Jej milovaný brat Cal sa utopí, zlyháva v škole a upadá do depresie. Ona a jej mama sú na tom psychicky veľmi zle.
Rachel sa presťahuje k svojej tete a zamestná sa v antikvariáte Howling Books Henryho rodiny. Rachel s Henrym už spolu neboli roky v kontakte, za čím stojí dávne nedorozumenie. Henry si myslí, že Rachel s ním nehovorila, lebo už nechcela byť jeho priateľka. Skutočnosť je ale iná, Rachel do neho bola kedysi zamilovaná, napísala mu list, v ktorom sa vyznala zo svojich citov. List sa ale k Henrymu nedostal, o čom Rachel nevie.
Henry má už v tejto dobe svoje vlastné problémy. Jeho priateľka Amy, o ktorej stále tvrdí, že je jeho životnou láskou, sa s ním rozíde, kníhkupectvu sa nedarí, jeho rodičia sú rozvedení a mama chce predať ich dom. Dokážu títo dvaja nájsť spôsob, ako sa dostať cez minulosť? Rachel totiž už po smrti svojho brata nemôže nič cítiť.
Pretože sa veľká časť tohto príbehu odohráva v antikvariáte, existuje veľa malých zaujímavostí pre čitateľov. Srdcom Howling Books je „Knižnica listov“. Je to špeciálna časť kníhkupectva, kde môžu čitatelia písať knihy a robiť si do nich poznámky, ale tieto knihy nie sú na predaj.
Medzi kapitolami románu Slová v hlbinách boli útržky listov od rôznych ľudí, väčšinou medzi Henryho sestrou George a Pytheasom a niektoré medzi Rachel a Henrym. Jedným z nich je napríklad vo Veľkých očakávaniach, kde Henryho otec Michael píše svojej bývalej manželke Sophii. Podčiarkuje pasáž: „Boli ste v každom riadku, ktorý som kedy čítal … v oblakoch, vo svetle, v tme, vo vetre, v lesoch, v mori “.
Slová v hlbinách je príbeh o láske, priateľstve a hlavne o smútku. Rachel smúti nad stratou svojho brata, Henry smúti nad stratou vzťahu s Amy. A všetci smútia nad stratou antikvariátu Howling Books. Ak máte radi príbehy o knihách a mladej láske, kniha Slová v hlbinách je kniha pre vás.
En Ten Tulipán – Agatha Christie
Román napísala dnes už legendárna spisovateľka Agatha Christie. Narodila sa v Torquay v roku 1890 a začala písať počas prvej svetovej vojny, napísala viac ako 100 románov, hier a zbierok poviedok. Písala stále s veľkým ohlasom až do svojej smrti a jej kníh sa teraz predalo viac ako miliarda kópií v angličtine a ďalšej miliardy vo viac ako 100 cudzích jazykoch. Napriek tomu bola Agatha Christie vždy veľmi utiahnutou osobou, a hoci sa Hercule Poirot a slečna Marplová stali známymi, kráľovná zločinu bola úplnou záhadou pre všetkých, okrem jej najbližších priateľov.
Román En Ten Tulipán (v originále Hickory Dickory Dock) vychádza prvý krát v slovenskom preklade. En Ten Tulipán bol prvýkrát vydaný vo Veľkej Británii 31. októbra 1955 a v USA v novembri toho istého roku pod názvom Hickory Dickory Death. Britské vydanie sa predávalo za desať šilingov a šesť pencí a americké vydanie za 3 doláre. Hlavnou postavou je geniálny Hercule Poirot, ale tentokrát sa venuje pozornosť aj jeho šikovnej asistentke, slečne Felicity Lemonovej.
Tento román sa odohráva v študentskom domove. Detektív Poirot bol požiadaný, aby vyšetril drobné krádeže a vandalizmus, ale ukáže sa, že prípad nie je taký jednoznačný. Poirot ľahko zistí, že väčšinu z týchto činov spáchala obyvateľka Celia Austinová. Potom je však Celia zavraždená.
Pri vyšetrovaní sa zistí, že každý študent má čo skrývať. To, čo na začiatku vyzeralo ako zlomyseľnosť, sa neskôr ukáže ako komplikované tajomstvo vraždy. Poirotovo odhodlanie vyriešiť túto klamnú záhadu robí tento román napínavejším. Väčšina postáv, ktoré v ubytovni žijú, pochádza z rôznych národov. Valerie Hobhousová, Celia Austinová, Patricia Laneová, Gopal Ram, Nigel Chapman a Ahmed Ali sú niektorí zo študentov v hosteli.
Knihu by som odporučil všetkým dospelým a mladým dospelým čitateľom. Napínavú náladu, ktorá je v celom deji konzistentná, môže pochopiť a užiť si ktokoľvek. Osobne sa mi páčilo, ako dokáže udržať čitateľa nervózneho.
Niekedy klamem – Alice Feeney
Niekedy klamem je debutový román Alice Feeneyovej, ktorý vyšiel v roku 2017. Feeney je spisovateľka a novinárka, ktorástrávila mnoho rokov prácou so spravodajstvom BBC. Román Niekedy klamem získal množstvo pozitívnych recenzií v odborných časopisoch, aj od mnohých ďalších autorov.
Niekedy klamem je napínavý psychologický triler o všetkých spôsoboch, akými sa k nám môžu vracať hlboko ukryté staré tajomstvá. Príbeh rozpráva o živote Amber Reynoldsovej, začína sa netradičným spôsobom – hlavná postava je v kóme. Ako sa príbeh odvíja, vracia sa k tej osudovej noci, kedy sa všetko zmenilo …Príbeh je rozprávaný vo forme Amberiných denníkových záznamov. Vďaka tomu môže čitateľ získať podrobný pohľad na jej myšlienky a pocity.
Román je vykreslený v troch časových rovinách – príbeh „teraz“ popisuje, ako sa Amber snaží zistiť, prečo je v kóme a prečo si veci nepamätá, rozprávanie „potom“ pokračuje až do dňa nehody a rozprávanie „pred“ popisuje hrozné udalosti z detstva. Amberdochádza čas – potrebuje sa prebudiť z kómy a rýchlo.
Amber je realistická postava, vždy sa snaží zo všetkých síl byť dobrým človekom a často dáva potreby svojich blízkych pred tie svoje. Je pracovitá a motivovaná, snaží sa urobiť si kariéru v rádiu. Robí však veľa chýb a jej postava má určite aj temné stránky. Nikdy nepredstiera, že je dokonalá, a uznáva svoje vlastné chyby, čo z nej robí dôveryhodnú a sympatickú postavu.
Jej manžel Paul je sebecký a často sa o Amber nezaujíma. Je tajnostkársky a náladový, často sa hodiny uzatvára vo svojej kôlni, aby sa mohol venovať písaniu. Keď však dôjde k nehode, niečo sa v ňom zmení, a stane sa oveľa nesebeckejším. Zaujíma sa o Amber počas celého pobytu v nemocnici a bolo zaujímavé čítať o spôsoboch, akými sa ich rozpadnuté manželstvo pomaly začína zlepšovať.
Osobitnú zmienku si zaslúži aj Amberina sestra Claire. Na začiatku románu je snobská a myslí si, že sa svet točí okolo nej. Amber pre ňu robí veľa, avšak naspäť nič nedostáva. Ukáže sa však, že aj Claire je kompexná postava, a je toho viac, ako sa na prvý pohľad zdá.
Na konci knihy je skutočne šokujúci zvrat, ktorý všetko mení. Všetky tri po sebe idúce príbehy sa spájajú tým najúžasnejším spôsobom a všetky časti skladačky nakoniec zapadli. Na konci je aj príbeh „po“, kde sa dozvedáme, čo sa stane Amber o niekoľko mesiacov neskôr, čo čitateľ určite veľmi ocení.
Celkovo túto knihu vrelo odporúčam tým, ktorí majú radi komplexné psychologické trilery so zvratom. Nie je to ľahké čítanie a je potrebné sústrediť sa, ale nebudete sklamaní!
Stratená Biela kniha – Cassandra Clare a Wesley Chu
Román Stratená Biela kniha patrí do série Najstaršie kliatby, Cassandra Clare a Wesley Chu pokračujú v dobrodružstve Aleca a Magnusa druhou knihou trilógie. Aj táto sa odohráva vo svete Lovcov tieňov, je to fantastické a zábavné čítanie.
Dej sa začína zatiaľ pokojnou nocou, všetko sa ale zmení. Do bytu Aleca a Magnusa, kde žijú so svojim synom, vtrhnú votrelci Shinyun Jung a Ragnor Fell, Magnusov starý nepriateľ, o ktorom si myslel, že je mŕtvy. Títo dvaja čarodejníci majú svoj zákerný plán, ktorý zahŕňa Sammaela – otca démonov, a Bielu knihu, ktorú ukradli. Počas zápasu Shinyun bodol Magnusa čarovnou zbraňou a zanechal v jeho hrudi žiarivý otvor. Magnus a Alec zhromaždili zvyšok Tieňolovcov, aby získali knihu naspäť a zabránili dokončeniu diabolského plánu. Musia tak opäť zachrániť svet.
Do deja vstupujú aj postavy známe už z iných kníh, napríklad Jem Carstairs. Aj keď ho poznáme z trilógie Pekelné zariadenia, Clare opakuje jeho príbeh o tom, čo sa jemu a jeho rodičom stalo pred príchodom do Londýnskeho inštitútu a ako to súvisí s tým, čím sa Magnus a Alec v tejto záležitosti zaoberajú.
Druhý diel trilógie tiež ukazuje, ako lepšie dokázali spoluautori Cassandra Clare a Wesley Chu navzájom spolupracovať, čo sa od prvej knihy zrejme zlepšilo. Chuovo zapojenie je zrejmé, najmä jeho pohľad na všetky ázijské vplyvy, ktoré boli v príbehu zahrnuté.
Začlenenie čínskych lovcov tieňov, bohov, démonov a ríš prehlbuje mytológiu série. Viacnásobné zakázané vzťahy medzi Lovcami tieňov a Podsvetím symbolicky odrážajú boj za rovnoprávnosť manželstva. Na čitateľa čakajú portály, magické zranenie, diabolský démoni, ale tiež príbeh lásky a súdržnosti.